Żarówki LED - co warto o nich wiedzieć?

Odkąd żarówki LED pojawiły się na rynku, zrobiły niemałą konkurencję halogenom i ksenonom. Specjaliści wymieniają szereg zalet, jakie pojawiają się w przypadku korzystania z takiego typu oświetlenia, wymieniając m.in. oszczędność i wydajność żarówek LED, które oparte na technologii półprzewodnikowej, mają nawet 25-krotnie dłuższy okres eksploatacji od żarówek tradycyjnych. Jednak obok korzyści często mówi się również o zagrożeniach związanych z nieumiejętnym korzystaniem z takiego rozwiązania. Jak bezpiecznie używać zatem diod LED?

Zalety żarówek samochodowych LED

Początkowo w LEDY wyposażone były tylko najnowsze modele samochodów, jednak obecnie istnieje możliwość zamontowania takiego oświetlenia również w starszych modelach aut. Najczęściej z rozwiązania diodowego korzystamy w przypadku świateł do jazdy dziennej. Wynika to z oszczędności energii - w porównaniu do żarówek klasycznych, LEDY w dużo mniejszym stopniu obciążają alternator, ograniczają także spalanie. Dla porównania dwie lampy halogenowe wykorzystują 110 W, podczas gdy zestaw diodowy wykorzystuje jedynie 10 W. Dodatkowo czas eksploatacji również działa na plus żarówek LED - wynosi on 10 000 godzin, co stanowi 30 razy dłuższą żywotność w porównaniu do halogenów. Warto sprawdzić nowy model żarówki LED - Philips H7 LED, który daje światło o 200% jaśniejsze, tam gdzie jest ono konieczne. Kupując żarówki LED, sprawdźmy czy są one dopuszczone do użytku na drogach. Ponadto światło emitowane przez LEDY jest najbardziej zbliżone do barwy światła dziennego i wyprzedza tym nie tylko halogeny, ale też ksenony. Dzięki temu otoczenie, które widzimy, gdy zapada zmrok, jest widoczne dla nas w bardziej naturalnej wersji - trawa jest zielona, domy wyglądają tak samo, jak wtedy, gdy patrzymy na nie w ciągu dnia.

x-treme-vision-led-philips

Jak korzystać z żarówek LED?

Żarówki LED wymagają skomplikowanej konstrukcji reflektora, jak również układu chłodzenia. Jest to spowodowane tym, że grzeją nie od strony elementu świetlnego, ale od tyłu. To zupełnie inna konstrukcja niż w przypadku typowych żarówek samochodowych. Nie ma więc możliwości, żeby w czasie jazdy schładzał je strumień powietrza opływającego samochód. Jeśli LEDY montujemy w reflektorach przednich, nie obowiązują nas żadne rygorystyczne reguły. Inaczej ma się sprawa z reflektorami tylnymi, które, aby wykorzystać odbłyśnik tylnej lampy, powinny świecić we wszystkie strony. Jeśli zamontujemy zbyt mocne diody, może to spowodować wprowadzenie w błąd kierowców jadących za nami, dlatego że silny strumień świateł pozycyjnych będzie zbliżony do świateł hamowania. W takim przypadku nietrudno o wypadek.

W sytuacji, kiedy chcemy zamontować żarówki LED w aucie, w którym do tej pory używaliśmy innych lamp, warto sprawdzić, czy nasz samochód jest wyposażony w magistralę CAN-BUS. Diody LED pobierają mało mocy, co może wprowadzić w błąd komputer sterujący, który w efekcie wysyła błędną informację o przepaleniu się żarówki. Istnieje możliwość dokupienia diody przystosowanej do pracy z magistralą CAN-BUS.

Ważne jest również to, czy żarówka LED ma wbudowany stabilizator napięcia. Czasem zdarza się, że na skutek wahań napięcia w instalacji elektrycznej auta, diody się przepalają. Jeśli żarówka nie posiada stabilizatora, można dokupić go wraz z żarówką LED. To zapewni jej długi czas działania.

x-treme-vision-led-philips_1

Porady

Jeśli chcemy zakupić LED-owe żarówki, musimy pamiętać, że nie należy na nich oszczędzać. Tanie żarówki dają jaskrawe światło, jednak jest ono zbyt mało intensywne i ma za mały zasięg. Mocne diody z dobrym strumieniem świetlnym i o odpowiednim kształcie snopka wciąż nie należą do najtańszych. Ich cena waha się w granicach od 300 do 500 zł, a montaż kosztuje 100 zł.

Jeśli montujemy diody w światłach przeznaczonych do jazdy w dzień, musimy pamiętać, że możemy ich używać tylko w przypadku dobrej widoczności. Jeśli nastąpi zmiana pogody, należy bezzwłocznie przełączyć je na światła mijania.

Podobnie jak klasyczne żarówki samochodowe, również oświetlenie LED musi posiadać odpowiednią homologację (E), która pozwala na jego użytkowanie na drogach publicznych. Jeśli żarówka nie posiada takiego znaku, może okazać się, że stwarza zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Zastanawiając się nad zakupem żarówek LED lub LED-owych świateł do jazdy dziennej, zajrzyj na nocar.pl. Znajdziesz tam duży wybór żarówek i świateł do jazdy dziennej LED, np. LEDriving FOG z funkcją świateł do jazdy dziennej OSRAM, lub OSRAM LEDriving® PX-5 CL15.

Polecamy żarówki Osram LEDrivig, które są łatwe w instalacji światła, dostosowane do wielu modeli pojazdów. Posiadają tryb automatycznego ściemniania w nocy, charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz długą żywotnością - nawet do 5 000 godzin. Dynamiczny wygląd zapewnia optyka fasetowa i technologia punktów świetlnych LED.

Źródło zdjęć: Philips

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.