Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 

Żarówki samochodowe dostępne na rynku

Wybór żarówki samochodowej tylko pozornie wydaje się sprawą prostą. Jak to zwykle bywa w przypadku praw ekonomii, na rynku istnieje cała masa firm oferujących żarówki, które teoretycznie mogą stać się wybranym przez nas produktem. Kiedy jednak zapoznamy się bliżej z ofertą, może okazać się, że nie tego szukaliśmy. Jakie są najpopularniejsze żarówki samochodowe na rynku? Głównym kryterium podziału jest to, do jakiego podzespołu chcemy je zastosować. Reflektory główne wykorzystują najczęściej żarówki H1, H3, H4, H7 i HB4. Warto zapoznać się z ich różnicami w budowie i działaniu oraz dowiedzieć się, czym kierować się przy ich wyborze.

Trwałość kontra ilość dostarczonego światła

Jeśli nie jesteśmy specjalistami od żarówek, a nasza wiedza w tym zakresie jest minimalna, możemy mieć problem, jaki typ żarówki wybrać. Bardzo wielu kierowców podczas zakupu zastanawia się, czy postawić na trwałość żarówki, czy też na ilość światła, którą dostarcza.

Aby podjąć dobrą decyzję, trzeba określić, kiedy najczęściej jesteśmy kierowcami. Jeśli jeździmy za dnia lub poruszamy się po drogach, które są dobrze oświetlone, wtedy najlepiej postawić na trwałość żarówki. Zwiększona ilość światła nie jest nam w takim przypadku potrzebna, ponieważ mamy zapewnione korzystne warunki jazdy. Zwykle na opakowaniu takiej żarówki znajduje się znak typu „ExtraLife” czy „LongLife”.

Natomiast jeśli porą naszej jazdy najczęściej jest noc, a miejsca, gdzie jeździmy, nie są dobrze oświetlone, warto rozważyć kupno żarówki, która daje więcej światła. Zapewni nam to bezpieczeństwo na drodze podczas niekorzystnych warunków jazdy.

Co wyróżnia żarówki halogenowe?

Żarówki halogenowe najczęściej stosowane są w przednich reflektorach samochodowych. Wcześniej zamiast nich stosowano żarówki wolframowe, jednak ich wadą było tzw. zjawisko czernienia, które najprościej można wytłumaczyć jako czernienie bańki od środka. Gaz, który jest zawarty w halogenie, powstający ze związków jodu i bromu, zapobiega zjawisku czernienia. Dzięki niemu temperatura żarnika się podwyższa, a w konsekwencji strumień światła jest bielszy i jaśniejszy.

Średni strumień świetlny w żarówkach halogenowych wynosi ok. 1500 lumenów, a jego trwałość oscyluje w granicach 150-1100 godzin. Temperatura światła to ok. 3000-3200 K przy zasięgu ok. 100 m.

Żarówki H1, H4 i H7 są najczęściej wykorzystywane w standardowych reflektorach głównych. Wykorzystują napięcie 12 V i muszą spełniać normy ECE.

Żarówka H1

Charakteryzują się tym, że posiadają jeden żarnik. Wykorzystywane są najczęściej w światłach drogowych lub mijania. Żarówka H1 ma trwałość ok. 330-550 godzin przy mocy 55 W. Na rynku są dostępne żarówki H1 o zwiększonej mocy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że są one nawet o połowę mniej trwałe niż standardowe.

Żarówka H3

Ich budowa jest charakterystyczna, ponieważ posiadają one specjalny przewód połączeniowy oraz żarnik, który jest umiejscowiony poprzecznie. Żarówki H3 można najczęściej spotkać w światłach przeciwmgłowych, rzadziej w światłach drogowych. Moc tego światła to 55 W przy wydajności 1450 lumenów.

Żarówka H4

W przeciwieństwie do żarówki H1 i H3 H4 w swojej budowie ma aż dwa żarniki. Wykorzystywana jest najczęściej w światłach drogowych i mijania lub też w światłach drogowych i przeciwmgłowych. Jej moc to 55 W a wydajność to 1000 lumenów.

H4, która wykorzystuje dwa włókna, w środku ma zamontowaną metalową płytkę, przysłaniającą część światła emitującego włókna. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy jadący z naprzeciwka nie są oślepiani zbyt intensywnym światłem. Czas eksploatacji żarówki H4 wynosi 350-700 godzin pracy.

h4

Żarówka H7

Żarówka H7 charakteryzuje się bardzo dobrym rozkładem światła. Posiada jeden żarnik i jest wykorzystywana w światłach drogowych i mijania. Jej czas eksploatacji to 330-550 godzin przy mocy 55 W. Ma sporą wydajność świetlną, która wynosi 1550 lumenów. Można ją kupić w wersji do samochodów z lampami soczewkowymi lub też z lampami reflektorowymi.

Ulepszoną wersją H7 jest HB4. Nie jest ona jednak popularna na rynku, najczęściej można ją kupić w serwisie. Jej moc to 51 W, a strumień świetlny wynosi 1095 lumenów. Charakteryzuje się dobrym rozkładem światła, bardzo dokładnym ułożeniem w reflektorze oraz dobrym uszczelnieniem.

h7

Garść porad praktycznych

Wybierając żarówki do samochodu, warto pamiętać o pewnych kwestiach.

Po pierwsze należy sprawdzić, czy wybrana przez nas żarówka posiada filtr UV. Jest to ważne dlatego, że zapobiega on matowieniu odbłyśnika i szkła reflektora. Żarówki bez filtra mogą spowodować spadek skuteczności świecenia nawet o 30%.

Po drugie, żarówki należy wymieniać parami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w krótkim czasie przepali się również druga żarówka. Jeśli w takim wypadku zamontujemy żarówkę innego typu lub producenta, może okazać się, że reflektory świecą inaczej.

Przy wymianie żarówki trzeba uważać na to, aby nie chwytać dłonią szklanej bańki. Żarówka może pochłonąć pot i tłuszcz, a to spowoduje spadek jej skuteczności i trwałości.

Warto bliżej przyjrzeć się żarówkom i wybrać najodpowiedniejszą dla naszego samochodu. Jest to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa jazdy, na którym z pewnością zależy nam wszystkim.

Źródło zdjęć: Osram

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.